poniedziałek, 23 maja 2016

Patchworkowa poduszeczka na szpilkiGdy się szyje na podłodze, to istnieje ryzyko wdepnięcia w cokolwiek. Ja sobie weszłam w pudełko ze szpilkami. I gwoździem, ale ten służy mi czasem do prucia :)


Już kiedyś, kiedyś miałam uszyć poduszeczkę na szpilki, ale lenistwo nie zna granic. Z braku magnesu, musiałam zbierać rozsypane szpilki palcami... Nic przyjemnego.
Zmobilizowało mnie to :)
Poduszeczkę uszyłam z resztek tkanin. Środek można wypełnić ściankmi lub kulką silikonową.
Poduszeczka ma wzór serca. Można ją rónież ozdobić sznurkiem.
Wymiary poduszeczki mają 16 cm x 16 cm.
Potrzebujemy ścinków w dwóch kolorach. Jeden kolor posłuży nam do wycięcia trójkątów na serce, a drugi kolor będzie tłem i spodem.
Wycinamy następujące części (specjalnie ponumerwałam części - dla łatwiejszego opisu szycia):

Jeśli szyjemy z baweny, dobrze będzie podkleić ją fizeliną. Ja szyłam z dwóch rodzajów tkanin: z bawełny i z płótna bawełnianego. Płótna nie podklejałam, ponieważ jest to tkanina grubsza.
Mam więc takie kawałki:


Fioletowa tkanina w białe kropeczki to bawełna. A ten kolor buraczkowy - to płótno bawełniane.
Zaczynamy :)
Zszywamy, prawą stroną do prawej, najpierw trójkąt nr 3 z trójkątem nr 4 w taki sposób, jak na zdjęciu. Szwy rozprasować.


Identycznie robimy z drugą taką samą parą trójkątów.
Do zszytych trójkątów doszywamy kolejne, te z cyferką nr 3.Odcinamy nadmiar tkaniny, który zostaje po zszyciu.


Zeszywamy ze sobą części, które powstały, przykładając prawą stroną do prawej. Zszywamy tylko jeden bok.Szwy rozprasować.
Następnie, trójkąty z cyfrą 1, gładki i wzorzysty, łączymy ze sobą w ten sposób, prawą stroną do prawej:Potem prostokąt (część z cyferką nr 4) doszywamy do tych części, które tej pory uszyliśmy. Szwy rozprasować.


Kolejny krok to zszycie ze sobą trójkątów, które uszyliśmy na początku. Powstanie nam serce :)


Teraz, z tkaniny, którą mamy przeznaczoną na spód, wycinamy na wielkość naszej patchworkowej poduszeczki, kwadrat. Będą nam potrzebne dwa takie kwadraty.Po wycięciu, przypinamy szpilkami patchworkowy wierzch z jednym kwadratem i przyszywamy po wierzchu tak, jak na załączonym zdjęciu.Jeśli chcemy mieć ozdobny sznurek, to potrzebujemy dwa kawałki o długości boku. Spinamy szpilkami.


Kwadrat, który ma być na spodzie, przykładamy do patchworkowego serca, prawą stroną do prawej i fastrygujemy w miejscu, gdzie mamy przypięte szpilkami sznurki.Zmieniamy stopkę na tę do wszywania suwaków i zeszywamy ze sobą całość, pozostawiając niezszyty kawałek do przewinięcia poduszeczki na prawą stronę. Około 6-7 cm.
Zanim jednak przewiniemy poduszeczkę, odcinamy rogi, uważając aby nie przeciąć szwu.


Wywijamy poduszeczkę na prawą stronę.Wypełniamy środek ścinkami. Ja wypełniłam kulką silikonową.Spinamy szpilkami niezszytą część.
Jeśli swoją poduszeczkę szyliście z bawełny, to łatwiej Wam będzie zaszyć ściegiem krytym. Ja musiałam to zrobić na okrętkę, ponieważ miałam za grubą warstwę i ciężko było mi manipulować igłą.
Nasza poduszeczka gotowa :) Swoją drogą to ładny komplecik mi się zrobił :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz